Cengiz Adabag News

Türkiye Merkez Bankası Deprem Sonrası Politika Faiz Oranını Düşürdü

Analistler tarafından Reuters tarafından yapılan anket beklentileriyle uyumlu olarak Türkiye Merkez Bankası, Refinitiv verilerine göre iki yıldan fazla sürenin en düşük seviyesi olan %8.5’e indirdiği politika faiz oranını 50 baz puan düşürdü. Bu hamle, Türkiye’nin milyonlarca insanı etkileyen yıkıcı bir depremin ardından sarsılmaya devam ettiği bir dönemde, yüksek enflasyona rağmen 2022’deki faiz indirimleri serisine devam etmesi anlamına geliyor.

Merkez bankası, yaptığı açıklamada, depremin etkisi hala kapsamlı bir şekilde değerlendirilirken, “sanayi üretimindeki büyüme ivmesini ve istihdamdaki olumlu trendi korumak için finansal koşulların destekleyici tutulmasının daha da önemli hale geldiğini” belirtti.

Bu ay başlarında Türkiye ve Suriye’yi iki ardışık deprem salladı ve bölgedeki en güçlü depremler olarak kaydedildi, şimdiye kadar 46.000’den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Açıklamada, “Depremin yakın vadede ekonomik faaliyeti etkilemesi beklenirken, Türk ekonomisinin performansı üzerinde uzun vadeli bir etkisi olmayacağı öngörülmektedir” denildi.

Ülkenin en son Ocak ayı enflasyon oranı %57,68 olarak kaydedilmiştir. Tahmin edilen milyarlarca dolarlık yeniden yapılandırma maliyetleri ile birlikte, felaket Türkiye’yi ekonomik bir düşüşe daha da soktu.

Türkiye’nin para politikası, enflasyonu yatıştırmak yerine büyümeyi ve ihracat rekabetini hedefleyen bir temel üzerine kuruludur. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz oranlarını artırmanın enflasyonu artırdığına dair olağandışı bir görüş benimsemektedir, bunun sonucunda politika Türk lirasını geçen yıl büyük ölçüde zayıflattı ve ülkenin enflasyon oranlarını rekor seviyelere çıkardı.

Merkez Bankası kararı sonrası Türk lirası, yeşil renkli para birimine karşı 18.87 seviyesinde sabit kaldı.

Exit mobile version